Tel Kadayıf

Sosyal medya hesabında paylaş:

Veya bu URL’yi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Malzemeler

Kişi sayısına göre ayarla:
500 gr Tel Kadayıf
200 gr Tereyağı
1 su bardağı çekilmiş Antep Fıstığı
2,5 su bardağı Toz Şeker
2,5 su bardağı Su
1 tatlı kaşığı taze sıkılmış Limon Suyu

Tel Kadayıf

  • 90 dk
  • 8 Kişilik
  • Orta

Malzemeler

Tarif Hakkında

Paylaş

Kadayıf yapımı zor bir tatlı olarak bilinir aslında. Bu tabularınızı yıkabilecek çok güzel bir tarif var elimizde. Mutlaka denemenizi öneriyoruz.

Adımlar

1
Yaptım

İlk olarak tatlının şerbetini hazırlayalım. Tencereye aktardığımız su ve toz şekeri karıştırdıktan sonra kısık ateşte kaynamaya bırakalım.

2
Yaptım

Kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte 15 dakika kadar pişirdiğimiz şerbet karışımına limon suyu ekleyip 2-3 dakika sonra ocaktan alalım. Soğuması için ayrı bir yerde bekletelim.

3
Yaptım

Tel kadayıfı, yayvan bir tepsiye alalım. Kadayıfları, elimizle açıp havalandırdıktan sonra açalım.

4
Yaptım

Tereyağını, kısık ateşte eritelim. Kullanacağımız tepsiyi bolca yağlayıp geri kalan tereyağını ılınması için kenarda bekletelim. Bütün Antep fıstıklarını yağlanmış fırın tepsisine serpiştirelim.

5
Yaptım

Yağlanmış ve fıstıkla kaplanmış fırın tepsisinin tabanını tel tel açtığımız kadayıfların yarısıyla kaplayalım. Bu esnada kadayıfları azar azar serpiştirelim ve tereyağına yapışmalarını sağlayalım. İyice sıkışması için bir tepsiyle bastırarak üzerinden geçelim.

6
Yaptım

İnce çekilmiş Antep fıstığı içini kadayıfların üzerini örtecek şekilde tepsiye serpiştirelim.

7
Yaptım

Kalan kadayıfları azar azar ekleyelim. Sıkışması için üzerlerine bastırarak fıstıkların üzerini kaplayalım. Kalan eritilmiş tereyağı ile tatlının üzerini yağlayalım.

8
Yaptım

Fıstıklı kadayıfı, önceden ısıtılmış 200 derece fırında üzeri kızarana kadar pişirelim. Üst kısmı kızaran tatlıyı, dikkatli bir şekilde ters çevirip, diğer tarafını da 10 dakika kadar kızartalım.

9
Yaptım

Her iki tarafı da nar gibi kızaran kadayıfı, ılınması için 2 dakika kadar bekletelim. Sıcak tatlının üzerine soğuk şerbeti azar azar gezdirelim.

10
Yaptım

Şerbetini içine çeken kadayıfı, dilimledikten sonra servis edebilirsiniz

geri
Islak Kek
ileri
Brownie
geri
Islak Kek
ileri
Brownie
Content Protection by DMCA.com