Reçel Reçel Değil Bildiğiniz Lokum

Sosyal medya hesabında paylaş:

Veya bu URL’yi kopyalayıp paylaşabilirsiniz

Reçel Reçel Değil Bildiğiniz Lokum

  • 1 Kişilik
  • Orta

Tarif Hakkında

Paylaş

Malzemeler :

  • 1,5 kg. taze incir
  • 1,5 kg. toz şeker
  • 1,5 litre su
  • 1 çay kaşığı tereyağı
  • 1 çay kaşığı limon tuzu veya 1 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Yapılışı :

Öncelikle 1,5 kilogram inciri yıkayın ve kurulayın. Ardından reçelin şerbeti için, 1,5 kilogram toz şeker ve 1,5 litrelik suyu uygun büyüklükte bir tencere içerisine ilave edin. Tencere içerisindeki şekeri yüksek ateşte eriyene kadar karıştırın. Sonrasında ocağın altını orta ateşe alıp kaynamasına izin verin. Şerbet kaynarken incirleri bir kürdan yardımı ile üzerine delikler açın.

Bu şekilde açılan delikler incirlerin daha kolay şerbeti çekmesini sağlayacaktır. Şerbet kaynamaya başladığında altını tamamen kısıp 5 dakika kaynatın. Sonrasında incirleri tencere içerisine ekleyin. Yeniden ocağın altını en yüksek ateşe alın. Bu aşamada 1 çay kaşığı kadar tereyağı ilave edin. Şerbet yeniden kaynamaya başladığında ocağın altını biraz yüksek dereceye getirip yarım saat kaynatın.

Şerbet yarım saat kaynadıktan sonra ocağın altını tamamen kapatın. İncirler tamamen soğuyana kadar en az 1-2 saat beklemeye alın. İncirler soğuduktan sonra yeniden ocağın altını açın. Kaynayana kadar yüksek ateşte daha sonra kısık ateşte reçeli pişirmeye devam edin. Reçeli 20-25 dakika kısık ateşte kaynattıktan sonra içine limon tuzu ya da suyunu ekleyin. Karıştırıp 5 dakika daha kaynatın. 5 dakika içinde reçel kıvama gelmedi ise kıvama gelene kadar pişirmeye devam edin. Hazır olan reçelin altını kapatın. Tamamen soğuması için bekleyin. Soğuyan reçelleri kavanozlara koyup ağzı kapalı şekilde saklayın. Afiyet olsun.

geri
İncecik Çitir Çitir Dişi İle Firin Dolusu Ekmek Tarifi
ileri
Ben Böyle Kahvaltilik Ne Duydum Ne Gördüm Nefisss
geri
İncecik Çitir Çitir Dişi İle Firin Dolusu Ekmek Tarifi
ileri
Ben Böyle Kahvaltilik Ne Duydum Ne Gördüm Nefisss
Content Protection by DMCA.com